image
Nejzajímavější místa k návštěvě na Mostecku
  • Od Vendula Suchánková
  • 16/05/24
  • 0

Mostecko – region plný kontrastů a zajímavostí. Návštěvníci zde mohou objevovat nádherné historické památky, užívat si přírodní krásy, nebo se ponořit do bohaté průmyslové historie. Jestliže plánujete návštěvu Mostecka, připravte se na pestrý program, který vás zaručeně uchvátí.

Historické památky

Mostecko nabízí návštěvníkům jedinečné historické památky, které stojí za to vidět. Nejpůsobivější dominantou oblasti je bezesporu hrad Hněvín. Tento majestátní hrad se nachází na kopci nad městem Most a poskytuje úchvatný výhled na okolní krajinu. Původní gotický hrad byl postaven ve 13. století a jeho historie je bohatá na zajímavé události. Hněvín sloužil jako pevnost, věznice a dokonce i jako královské sídlo. Po zničení během třicetileté války byl hrad obnoven a dnes je oblíbeným turistickým cílem.

Návštěvníci mohou prozkoumat také krásný kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl v roce 1975 přesunut z původního místa kvůli těžbě uhlí. Tento neobyčejný přesun se stal technickým zázrakem a celá operace trvala pouhých 27 dní. Kostel je nejen architektonickým skvostem, ale také připomínkou vážných dopadů těžkého průmyslu na region.

“Mostecký hrad Hněvín a kostel Nanebevzetí Panny Marie jsou skvosty historického dědictví regionu a symboly odolnosti města vůči výzvám.” – Historik Jan Novák

Dalším fascinujícím místem je barokní zámek Jezeří, který stojí na pomezí Mostecka a Karlovarska. Tento zámek má dramatickou historii, od doby kdy sloužil jako sídlo šlechtického rodu Lobkowitzů, až po období, kdy byl zdevastován během druhé světové války. Dnes prochází postupnou rekonstrukcí a je přístupný veřejnosti, která může obdivovat nejen jeho architekturu, ale také nádhernou zámeckou zahradu.

K těmto historickým památkám se řadí i Urbanova věž, která se nachází v centru Mostu. Tato původně gotická věž je jedním z mála zbytků starého Mostu, který byl ve 20. století téměř zcela srovnán se zemí kvůli těžbě uhlí. Urbanova věž dnes slouží nejen jako historický monument, ale také jako vyhlídková věž, odkud je nádherný pohled na nové město Most a jeho okolí.

Mostecko je také domovem různých památníků, které připomínají těžkou práci horníků a bohatou tradici těžby uhlí v regionu. Návštěva těchto míst poskytuje skvělou příležitost k pochopení historické i současné důležitosti Mostecka. Milovníci historie si přijdou na své, ať už se jedná o středověké hrady nebo moderní technické památky.

Přírodní krásy Mostecka

Mostecko je známé nejen pro svou průmyslovou a těžební minulost, ale také pro místa plná přírodní krásy, která stojí za návštěvu. Jedním z takových míst je vodní nádrž Matylda, která se nachází jen kousek od města Most. Tato nádrž nabízí návštěvníkům nejen možnosti k koupání a rybaření, ale také procházky kolem jejího obvodu při západě slunce, což je zážitek, který nesmíte propásnout. Navíc je to skvělé místo pro rodinné pikniky a relaxaci v přírodě.

Nedaleko odsud se nachází také Podkrušnohorský zoopark v Chomutově, který je ideální destinací pro milovníky zvířat. Tento park se rozkládá na ploše více než 120 hektarů a je domovem pro širokou škálu zvířat z celého světa. Máte zde možnost vidět jak exotická zvířata, tak ta typická pro oblast střední Evropy. Zoopark se snaží o ochranu ohrožených druhů a návštěvníky je edukuje o významu ochrany přírody.

Oblast Mostecka nabízí také krásné přírodní scenérie, jako je například jezero Most, které vzniklo rekultivací bývalého těžebního prostoru. Toto jezero je jedinečným příkladem, jak se příroda dokáže obnovit po těžbě uhlí. Je ideálním místem pro vodní sporty, jako jsou windsurfing a paddleboarding, a nabízí také krásné stezky pro cyklisty a chodce. Z jezera je nádherný výhled na Krušné hory, které tvoří impozantní panorama v pozadí.

Dalším unikátním přírodním jevem je v okolí města Duchcov, kde můžete objevovat krásy přírodní rezervace Hněvínský lom. Tento lom je plný vzácných rostlinných i živočišných druhů, a je ideálním místem pro milovníky geologie a biologie. Procházka tímto lomem vám nabídne nejen krásné výhledy, ale také možnost naučit se něco nového o místní přírodě.

"Mostecko je místo, kde se příroda a průmyslová historie proplétají v jedinečné harmonii," říká Jan Novák, odborník na rekultivaci krajiny, při jedné z jeho přednášek pro veřejnost.
Pokud jste milovníky vyhlídek, neměli byste si nechat ujít návštěvu rozhledny na vrcholu kopce Hněvín. Tato rozhledna nabízí panoramatické výhledy, které vám vezmou dech. Zejména při východu nebo západu slunce jsou tyto výhledy nezapomenutelné. Kromě samotné rozhledny je k dispozici také malý park, kde si můžete odpočinout při vaší návštěvě.

Muzea a skanzeny

Kdo má rád historii, určitě ocení návštěvu muzeí a skanzenů na Mostecku. Jedním z nejvýznamnějších muzeí v tomto regionu je Muzeum Most. Toto muzeum dokumentuje bohaté dějiny města Most, jeho proměnu během těžby uhlí a následného přesunu města. V muzeu se nachází sbírky umění, historických exponátů a předmětů spojených s každodenním životem občanů. Děti i dospělí si zde přijdou na své díky interaktivním výstavám a vzdělávacím programům.

Milovníci techniky si nesmí nechat ujít Podkrušnohorské technické muzeum, které se nachází nedaleko areálu bývalého dolů Julius III. V tomto muzeu se návštěvníci dozvědí o historii těžby uhlí a železa, které formovaly zdejší krajinu a ekonomiku. V areálu muzea jsou k vidění autentické stroje a zařízení, které byly používány při těžbě, stejně jako modely, které umožňují lepší porozumění celému procesu těžby.

Mluvčí muzea řekl: "Naší prací je udržet paměť regionu živou a přístupnou pro všechny generace."

Naprosto unikátní zážitek nabízí Skanzen Březno, který ukazuje život v období prvního a druhého století našeho letopočtu. Návštěvníci zde mohou vidět rekonstrukce domů a zemědělských staveb, které odrážejí tehdejší způsob života. Skutečným lákadlem je možnost zažít starodávné řemeslnické postupy na vlastní kůži – vyzkoušet si hrnčířství, tkaní nebo kování.

Pro ty, kdo se chtějí dozvědět více o geologii a paleontologii Mostecka, je ideálním místem Geopark Jožky Černého. Původně zde fungoval lom, který postupně odhaluje vrstvy historie naší planety. Návštěvníci si mohou prohlédnout fosilie dávných rostlin a zvířat, včetně unikátních nálezů z období třetihor. Pro lepší pochopení geologických procesů je k dispozici mnoho naučných tabulí a tematických výstav.

Významným bodem na mapě Mostecka je také Expozice starého Mostu, kde je možné se seznámit s osudy starého Mostu, který musel být zcela přesunut kvůli expanzi těžebního průmyslu. Fotografie, modely a artefakty nám umožní nahlédnout do tohoto neobvyklého podniku a pochopit složitost celé operace.

Tipy na výlety

Plánujete výlet na Mostecko a rádi byste objevili co nejvíce zajímavostí? Připravili jsme pro vás několik tipů na krátké i delší výlety, které vás zavedou do krásných míst plných historie a přírody. Budete překvapeni, kolik zajímavostí tento region nabízí.

Jedním z nejoblíbenějších cílů je hrad Hněvín, který se tyčí nad městem Most. Hrad nabízí nádherný výhled na celé okolí a během letních měsíců zde probíhají různé kulturní akce. Během zimní sezóny pak můžete zamířit na prohlídku interiérů a objevovat zajímavé expozice.

Pokud máte rádi přírodu, určitě byste neměli vynechat návštěvu vodní nádrže Matylda. Tato umělá vodní plocha nabízí skvělé možnosti pro koupání, rybaření nebo jen klidné procházky po okolí. Kolem nádrže vede i cyklostezka, která je oblíbená mezi místními cyklisty.

Milovníci historie si přijdou na své v Podkrušnohorském zooparku. Tento park není jen o zvířatech, ale také o historii těžby uhlí. Můžete zde navštívit staré doly a prohlédnout si expozice věnované hornictví. Zoopark navíc nabízí bohatý program pro děti, takže je ideálním místem pro rodinné výlety.

Pro ty, kteří chtějí prozkoumat něco neobvyklého, je tu skanzen Fláje. Tento unikátní vodní skanzen vznikl zatopením staré vesnice, jejíž zbytky můžete obdivovat při potápění nebo projížďce na lodi. Při dobrém počasí jsou z vody vidět staré základy domů a kostelní věž.

„Mostecko je region plný kontrastů a historických zvratů. Každý návštěvník tu najde něco, co ho zaujme.“ - Jan Novák, historik a místní průvodce

Zajímavým tipem na výlet může být i návštěva zámku Jezeří. Tento zámek má bohatou historii a nabízí návštěvníkům pohled do života šlechticů. Kromě prohlídky interiérů se můžete projít také po nádherném zámeckém parku, který láká k odpočinku a piknikům.

V Mostecku toho můžete objevit opravdu hodně. Od krásných přírodních míst po historické památky. Každý výlet vám přinese nové zážitky a obohatí vás o zajímavé příběhy tohoto fascinujícího regionu.

Průvodce Ústeckým krajem: Atrakce, Příroda a Aktivity
Nejzajímavější místa k návštěvě na Mostecku

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Vendula Suchánková

Autor

Jmenuji se Vendula Suchánková a jsem vášnivá spisovatelka a blogerka na téma zvířat a cestování s nimi. Ve své práci se zaměřuji na nejrůznější rady a tipy, jak na cesty s domácími mazlíčky. Mám bohaté zkušenosti s péčí o zvířata, od koček a psů až po exotická zvířata v teráriích a akváriích. Snažím se inspirovat ostatní a sdílet s nimi to nejlepší z mých osobních zážitků.

Napsat komentář